Grupa teatralna

Grupa Teatralna „Kraina Czarów” działająca przy Warsztacie Terapii Zajęciowej, prowadzonym przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” w Skierniewicach swoją przygodę z teatrem rozpoczęła jesienią 2004 roku. Aktualnie grupę tworzy 11 osób niepełnosprawnych w wieku 32 – 49 lat i 3 terapeutów. Pracują pod kierunkiem dr nauk humanistycznych Anny Rogala (wyróżnionej w 2007 roku nagrodą Grand Prix na Łódzkim Festiwalu Sztuk Wszelakich).

Do tej pory grupa przygotowała cztery spektakle: „Mały Książę”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Zielona Gęś” oraz „Nasz Wiech … i inni”. Na VI Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana 2007” zorganizowanym przez p. Annę Dymną i ks. Tadeusza Isakowicza Zaleskiego, grupa zdobyła trzecie miejsce, za przedstawienie „Alicja w Krainie Czarów”.
Do chwili obecnej występowała na różnego rodzaju imprezach, festiwalach i przeglądach teatralnych w Skierniewicach, Warszawie, Zgierzu, Łodzi, Łowiczu, Spale, oraz w Szwajcarii.

Na uroczystych obchodach 60 – lecia Spółdzielni Inwalidów Zakładu Elementów Indukcyjnych w Skierniewicach zaprezentowała przedstawienie „Zielona Gęś”. W 2011 r. występowała na regionalnych eliminacjach Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej „Albertiana 2011” w Zgierzu, na V Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanym na Placu Zamkowym w Warszawie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galerii „Sztuka Niepełnosprawnych Wśród Nas”, na VI Gali Regionalnego Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie ”Lodołamacze”, zorganizowanej w gmachu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, na scenie łódzkiego teatru „Szwalnia” oraz na obchodach Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej w Młodzieżowym Centrum Kultury w Skierniewicach.

W 2012 r. brała udział w zorganizowanych przez skierniewicki Teatr Realistyczny warsztatach teatralnych, w których uczestniczył także Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni. Reprezentanci grupy uczestniczyli w Międzynarodowym Biennale X Spotkania Teatralne „Terapia i Teatr”, zorganizowanym przez Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi. W trakcie którego obejrzeli spektakle zespołów teatralnych m.in. z Danii, Austrii, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Wzięli także udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Teatr Dancing With The Difference z Madery oraz Teatr Nos w Nos z Londynu.

We wrześniu 2012 r. po zwiedzeniu Warsztatów Terapii Artystycznej prowadzonych w Radwanowicach przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko” i obejrzeniu spektaklu zatytułowanego „Piekarenka Brata Alberta” zaprezentowanego przez Teatr „Radwanek” grupa wystawiła spektakl „Zielona Gęś”. Od połowy marca 2013 r. grupa pracuje nad nowym spektaklem, opartym na bajkach chińskich.

Dzięki udziałowi w zajęciach teatralnych wielu członków grupy pokonało ograniczenia wynikające z niepełnosprawności i lęk przed kontaktami z innymi ludźmi oraz uwierzyło w swoje możliwości.